Mi az a trapézlemez szigetelés?

trapézlemez-szigetelés_pic1

A trapézlemez szigetelés hasznossága

Amennyiben trapézlemezt választunk tetőszerkezetnek, akár házon, akár garázson, kiemelten fontos a hőszigetelése. A trapézlemez szigetelése az ingatlan hőszigetelésének fontos része, a homlokzati és a talapzati szigetelés mellett, hiszen megakadályozza, hogy távozzon a benti hőmérséklet, illetve bejöjjön a kinti. 

A tetők az ingatlanok burkolatának jelentős részét teszik ki, ezáltal különösen fontos a szigetelésük. A tető- és homlokzati szigetelés együttesen akár 70%-al növelik az épület energiahatékonyságát, viszont egy szigeteletlen vagy nem megfelelően szigetelt tető a hőveszteség 25%-át adja. Nyáron pedig a tetőt éri a leginkább a Nap, és egy felforrósodott, trapézlemez szigetelés nélküli tető nagyban hozzájárul a beltéri hőség kialakulásához.

trapézlemez-szigetelés_pic3

Lényegében, ha nincs trapézlemez szigetelés a házon, akkor a homlokzati vagy talapzati szinte felesleges, nem sokat ér, és ugyanez igaz fordítva is. Ahhoz, hogy egy ház, épület tökéletesen legyen szigetelve, mindhárom formátumra szükség van.

A trapézlemez szigetelés a trapézlemezekkel borított tetőn át történő hőveszteséget csökkenti leghatékonyabban, így különösen télen előnyös. A felső emeletek szintjén tomboló fagyos szél kihúzza a meleget a lakásokból, emeleti szobákból, de a hó és jég okozta problémák sem ritkák. A beszivárgó és megfagyó víz tágítja a repedéseket, rongálja a tetőt, beázásokat okozhat. A trapézlemez szigetelés így nem csak a hőt tartja bent, de a tető élettartamát is növeli, védi az időjárástól. Nyáron pedig a felforrósodó tető a hőkisugárzását veszíti el általa, így kellemesebb idő lesz bent. Ezzel együtt segíti az energiatakarékosságot, télen lejjebb viszi a fűtési költségeket, nyáron a légkondizásét, és csökkenti a karbonlábnyomot.

Emellett a trapézlemez szigetelés megfelelő elkészítése egy családi házban térnyerési előnyökkel is jár: az eddigi ingadozó hőmérséklet megszűnésével a kihasználatlan padlásterek is lakótérré válhatnak. Ugyanúgy állandó lesz a hőmérséklet, mint a lenti szobákban, hiszen a tetőszigetelés megakadályozza a fagyos vagy forró levegő beáramlását és megülését télen, illetve nyáron.

A trapézlemez szigetelés ihletője

A trapézlemez egy acéllemezből, hideghengerművel formázott tetőlemez, a trapézlemez szigetelés pedig ennek a szigetelése. Keresztmetszete trapézokból áll, innen ered a neve, miként a hullámlemeznek a hullám keresztmetszetekből. A horganyzott acél kaphat alucink bevonatot, ez a titán-cink-alumínium ötvözet nagyon erős, így rendkívül ellenálló lesz a végeredmény. A trapézlemez szigetelés azonban így is elkerülhetetlen, ugyanis a hő- és vízáteresztésen nem segít csupán a bevonat.

A trapézlemez használható kerítéseken, garázsokon, de beltéri térelválasztókon is, ugyanis festve igen dekoratív lehet. A trapézlemez szigetelés a tetőburkolatok esetén szükséges, főleg lakóházak, garázsok, tárolók és ipari épületek esetén, ahol a hőszigetelés mellett a vízzárás, penészmentesség is különösen fontos.

A trapézlemez szigetelés legjobb megoldása

Mivel ezen tetőfedési megoldásnál minden csavar, vagy apró illesztési hiba is beázási pontot jelent, a legpraktikusabb választás a trapézlemez szigetelésre a purhab. A szórt purhab szigetelés az egyik legmodernebb és legjobb szigetelési technika. Egyszerre látja el a hő-, hang- és vízszigetelést, így a páralecsapódás és penész is elkerülhető vele.

A legnagyobb előnye a purhabnak, hogy egészen kicsi helyekre is fújható. Repedések, illesztések, egyéb rések mélyére is be lehet nyomni, ugyanis a borotva- vagy hajhabhoz hasonlóan a kifújt kevés anyag sokszorosára duzzad, mielőtt megköt. Valamint ráfújható bármely anyagra, és egyenletes, homogén felületet sem kíván meg. Összességében a legelőnyösebb megoldás a változatos bevonatú, illetve bordázott és csavarokkal ellátott trapézlemez szigetelése során.

A purhab nem öregszik, nem veszít a végleges méretéből, beázás- és hézagmentes, illetve megállítja például a rozsdásodás terjedését is, emiatt is praktikus választás a környezeti erőknek kitett trapézlemez szigeteléséhez. Nem kell cserélni, javítani, koszosodás esetén viszont jól mosható, tisztítható, ehhez sok helyen kapható kifejezetten purhabot tisztító spray is. Emellett még az egészségre és a környezetre nézve is teljesen ártalmatlan.

trapézlemez-szigetelés_pic2

A trapézlemez szigetelés egyéb típusai

Szigetelésre alkalmas a polisztirol, grafitos polisztirol, extrudált polisztirol is, de a szálas szigetelőanyagok, mint a kőzet- vagy üveggyapot sem ritkák. A polisztirol és a grafitos polisztirol kevésbé áll ellen a nedvességnek, így trapézlemez szigeteléskor nem a legelőnyösebb választás, a penész és a páralecsapódás miatt. A szálas szigetelőanyagok a födém hőszigetelésének lehető legjobb anyagai, idő- és nedvességállók is. Bármelyiket választjuk, minimum tíz centis vastagságban kell gondolkodnunk, de ha ennél vastagabbat szeretnénk, akkor két réteget átlapolással elhelyezve még hatékonyabbá válik a trapézlemez szigetelésünk, az illesztéseknél esetlegesen kialakuló hőhidak meggátolása miatt.

A fújható szigetelés, például a purhab szintén alkalmas trapézlemez szigetelésre. Nem vakolható, egyenletlen felületet képez, így ha lakhatóvá akarjuk tenni a padlásteret, nem jó választás. Azonban ha sok a kiugró felület, tereptárgy, például kémény, akkor kitűnő, hiszen a táblás szigetelőanyagokat sokat kéne szabdalni.